16 marca

Kokosowa Jaglanka

 
Kasza Jaglana, złoto dla naszego organizmu
 
Kasza jaglana produkowana jest z łuskanego ziarna prosa. Okazuje się, że mimo rosnącego zainteresowania, kasza jaglana nadal nie jest zbyt popularna na polskich stołach, chociaż uważana jest za najzdrowszą ze wszystkich kasz. Właściwości zdrowotne kaszy jaglanej są imponujące. Jest ona tanim i powszechnie dostępnym produktem spożywczym. Te żółte kuleczki z charakterystyczną czarną kropeczką cieszą intensywnym i delikatnym smakiem.
 
Właściwości zdrowotne kaszy jaglanej
Popularna ostatnimi czasy „jaglanka” nie bez powodu zaczęła cieszyć się ogromnym powodzeniem wśród osób dbających o swoje zdrowie, chcących nie tylko jeść, ale i wartościowo się odżywiać. Poczynając od faktu, że zawiera zdrowe węglowodany dodające energii to jeszcze jest świetnym źródłem łatwo przyswajalnego białka roślinnego oraz tłuszczów nienasyconych. Nie brakuje jej licznych makroelementów, których grupę szczególnie reprezentuje priorytetowe dla anemików żelazo.
Kasza jaglana jest łatwostrawna, dlatego zalecana jest osobom z chorobami wrzodowymi czy problemami z wątrobą. Ze względu na fakt, iż nie zawiera glutenu (nie uczula), może być spożywana przez osoby chorujące na celiakię, jak i stosujące dietę bezglutenową.
Ważną cechą tego rodzaju kaszy jest jej zasadotwórczość. Polska dieta pełna jest produktów o odczynie kwaśnym (np. mięsa, nabiał), dlatego obecność kaszy w diecie pomoże w wyrównaniu zachwianego bilansu kwasowo-zasadowego w organizmie, co poprawi nastrój i samopoczucie.

Kasza jaglana na piękny wygląd
Kasza zawiera cały kompleks witamin z grupy B (B1, B2 i B6 i kwas foliowy), witaminę E, żelazo, wapń, fosfor, potas oraz rzadko spotykany w pożywieniu krzem. Zwłaszcza ten ostatni ma wpływ na wygląd skóry, przeciwdziała wypadaniu włosów i wpływa na wzmocnienie płytki paznokcia. Wzmacnia i uszczelnia naczynia krwionośne. Wszystkie te witaminy i składniki mineralne szybko tracimy w stanach silnego stresu. Dlatego też kasza jaglana wskazana jest przy osłabieniach związanych z okresami wycieńczenia układu nerwowego. Osoby ciężko pracujące umysłowo, również powinni sięgać po „jaglankę” ze względu na zawartą w niej lecytynę i tryptofan. które poprawiają pamięć, przyspieszają pracę umysłową i znacznie wpływają na poprawę nastroju :)

Lekarstwo na katar
Kasza usuwa z organizmu nadmiar śluzu, wysusza błonę śluzową i zmniejsza stan zapalny błon śluzowych, przez co wspomaga proces leczenia przeziębienia, kataru i zapalania zatok. Ma również właściwości przeciwwirusowe i antygrzybiczne, dzięki czemu wspomaga leczenie.

Sypkie złoto pełne energii
Kasza jaglana według medycyny chińskiej należy do grupy produktów rozgrzewających, dlatego powinny ją spożywać szczupłe dziewczyny, które często marzną oraz małe dzieci. Kasza jaglana ma wysoki ideks glikemiczny. Jednak jej łatwostrawność i długie uwalnianie węglowodanów wpływa pozytywnie na organizm. Doskonale nadaje się dla dzieci, osób potrzebujących szybkiego zastrzyku energii, sportowców i nastolatków w okresie dojrzewania.
 
Kasza jaglana w kuchni
Gorzki smak kaszy wielu zniechęca do jej spożycia, zatem co zrobić, by kasza stała się doskonałą potrawą na naszym talerzu? Ja płuczę ją naprzemiennie raz zimną raz ciepłą wodą, aż woda stanie się klarowna. Propozycją na śniadanie może być kokosowa kasza jaglana z bakaliami oraz rozgrzewającym cynamonem i kardamonem.


Kokosowa Jaglanka
 
Składniki:
  • 60 g kaszy jaglanej
  • ok. 1/2 szk. mleka kokosowego
  • ok. 1 szk. wody
  • 2 łyżki rodzynek  
  • połowa łyżeczki masła
  • cynamon, kardamon, gałka muszkatołowa, szczypta soli
  • opcjonalnie miód i wiórki
Przygotowanie:
  1. Kaszę jaglaną płuczemy w wodzie aby pozbyć się goryczki, a następnie gotujemy w  wodzie i mleku.
  2. Dosypujemy przyprawy oraz dorzucamy odrobinę masła.
  3. Gotujemy całość pod przykryciem ok. 15 min.
  4. Dodajemy następnie rodzynki oraz inne bakalie (wg uznania).
  5. Wszystko dokładnie mieszamy i przekładamy do miseczki. Opcjonalnie całość polewamy miodem. Ja dodatkowo dodaję owoce, które akurat mam w domu.
Smacznego :)

2 komentarze:

Copyright © Diet Point , Blogger